tlaková nádoba - membránová tlaková nádoba, vzduchová tlaková nádoba
Nádoba na tlak neboli tlaková nádoba je v systémech pro zásobování vodou jedním ze základních kamenů pro kompletaci domácích vodáren, automatických tlakových stanic, ve vodárenství, ve vodovodních rozvodech i v automatických závlahách. Ať už se jedná o systém tlakové nádoby s tlakovými spínači nebo s frekvenčním měničem, tlakové nádoby v těchto instalacích zpomalují výkyvy tlaku – jeho nárůsty a poklesy a eliminují tlakové rázy.
Pro správnou funkci tlakové nádoby na vodu je nezbytný správný protitlak vzduchu v nádobě. Voda jako taková je nestlačitelná, proto je v nádobě stlačován tento přednaplněný vzduch. Z výroby je tlaková nádoba přednaplněná často dusíkem, ovšem při běžném provozu se pak tlak v nádobách obvykle doplňuje pomocí kompresoru běžným vzduchem.
V nejběžnějších tlakových nádobách jsou vzduch a voda odděleny vakem, voda se nachází ve vaku a nedochází k jejímu styku s vlastním plechovým tělem tlakové nádoby. Vaky v nádobách jsou vyměnitelné. Standardně se po výrobu vaků používá materiál EPDM, u větších tlakových nádob se pro pitnou vodu ve vodárenství používají vaky butylové.
Dnes se stále častěji využívají membránová tlaková nádoba s butylovými membránami i u domácích vodáren a u ATS s frekvenčními měniči, kde se používají nádoby menších velikostí.
Tlakových nádob existují tlakové řady dle pracovních tlaků – PN 8, PN 10, PN 16, PN 25 barů
Více informací na
Tlaková nádoba.