sítové přepážkové filtry

KONCEPT EKOTECH s.r.o. přepážkové filtry - sítové přepážkové filtry se zpětným proplachem

 
 
 
Sdílet prezentaci
 

|

sítové přepážkové filtry

 

přepážkové filtry - sítové přepážkové filtry se zpětným proplachem

 

Sítová filtrace je nejrozšířenější metodou odstraňování nerozpuštěných látek z vody. Podstatou sítové filtrace je zachycování mechanických nečistot na filtrační přepážce, sítu. Za filtr můžeme teoreticky považovat jakoukoli porézní přepážku umístěnou do potrubí, nicméně filtrem se tato přepážka stává až ve chvíli, kdy zajistíme její pravidelné čištění.

 

Využití sítové filtrace je velmi široké. V zásadě se jedná buď o samostatnou technologii, která má zajistit ochranu rozvodů vody před zanášením mechanickými nečistotami, nebo se jedná o první stupeň úpravy vody. Specifickou oblastí využití sítové filtrace je ochrana zařízení před zanášením.

 

 

Význam filtrace bývá často podceňován, protože ne každá voda se jeví na první pohled jako voda, která má problém s mechanickými nečistotami. Některé problémy se totiž mohou projevit až postupem času. Bývá tak tomu například, když drobný písek ve vodě postupně narušuje vnitřní povrch plastových rozvodů vody, a tak se i na nich může někdy usazovat vodní kámen.

 

Bohužel neexistuje žádná univerzální technologie sítové filtrace, vždy je třeba volit tu, která nejlépe vyhoví podmínkám konkrétní instalace. Kromě mechanismu čištění síta se jednotlivé technologie liší jeho porézností. Právě velikost otvorů v sítu, poréznost, určuje, jak velké částice se budou na sítu zachytávat. Tato informace není zcela přesná, protože síto, které již bude částečně zaneseno, může v některých případech zachytávat i nečistoty, které jsou menší než velikosti otvorů v něm. Jedná se vlastně o podobný efekt, jaký se vyskytuje u pískových náplňových filtrů, nicméně u sítových filtrů není tak výrazný. Na druhou stranu částice, které mají větší rozměry, než jsou otvory v sítu, ale jsou elastické, se mohou za vhodných podmínek sítem protlačit. Částice, které mají některý z rozměrů větší, než jsou otvory v sítu, mohou sítem někdy projít, někdy ne (například vlákna). Vláknité částice mají navíc nepříjemnou vlastnost, že síto "zauzlují" (přichytí se na něj tak, že nejdou snadno vyčistit). Tato vlastnost se eliminuje buď volbou speciálního typu síta, které je vůči "zauzlování" odolné, nebo speciální technikou jeho čištění - buď se použije škrabka, která vlákna před čištěním mechanicky naruší, nebo se pro čištění síta použije speciální kartáč. Sítové filtry využívají k čištění síta provozního tlaku v potrubí a proplach je prováděn buď manuálně nebo automaticky. Ve většině případů lze doporučit automatický provoz zařízení, protože manuální obsluha bývá často zanedbávána.

 

Klíčovými dodavateli technologií pro tuto oblast jsou: JUDO, STF, WONDERFIL, SATI, EURAQUA